Simona, chalupa, Raspenava

Raspenava se nachází nedaleko mého oblíbeného kopce v Jizerkách – Ořešníku. Když prohlídky domu skončily v podvečer, spojil jsem vždy příjemné s užitečný a vyběhl si na vrchol pro výhledy, které byly zejména na podzim úžasné. A na této trase jsem se nakonec něco natrénoval :)

Obrovská zemědělská usedlost v Raspenavě byla jedním z domů, který mi opravdu přirostl k srdci. Čtyři stometrová patra a přes 6000m2 pozemků… snad při každé prohlídce mě napadla nová možnost, jak zrovna tuto část využít, a zároveň jsem neustále přemýšlel, kdo tento komplex jednou koupí a co zde asi vybuduje.

Již před námi tento dům marně prodávala jedna realitní kancelář. Věděl jsem, že před námi stojí nelehký úkol – obrovský dům k velmi nákladné kompletní rekonstrukci, 4. povodňová zóna, lokalita s nižší cenovou hladinou. Jizerky jsou ovšem moje ,,srdcovka“ a rekreační chalupy taktéž, tudíž jsem si byl jistý, že někde v České Republice musí být člověk, kterého tato nabídka osloví. A nám přeci stačí jeden, jen je potřeba ho najít…

Byl jsem nadšený z vizuálu, který fotograf J. Částka a kameraman P. Havrda vytvořili. Vyjma standardní inzerce byla spuštěna i masivní reklama na sociálních sítích a reakcí byly stovky. Ovšem horší to bylo s konverzí. Problém u těchto nemovitostí spočívá v tom, že každého zajímají na základě opticky nižší ceny (protože cca 7-10mil. Kč rekonstrukce), popřípadě si zájemci pouze naplánují o víkendu výlet na prohlídku zajímavé nemovitosti. Ovšem nejpozději na místě jim dojde, kolik práce a nákladů si vlastně plánovali koupit. Zde situaci navíc komplikoval fakt, že 4. povodňová zóna defacto znemožňuje financování hypotéčním úvěrem (zástavu) a spousty lidí odradí samotné riziko povodní.

S majiteli jsem si volal každý týden a vytvořil jim i Google document, ve kterém nalezli informace o průběhu prohlídek a realizovanou práci na zakázce. Cítil jsem z nich, že mají zájem být v obraze a myslím, že díky naší dobře odvedené práci věřili celých 6 měsíců tomu, co jsem říkal od začátku – nakonec to prodáme. Po několika zájemcích, kteří si koupi rozmysleli na poslední chvíli, se tak konečně stalo.
V jednom pracovně velmi nabitém týdnu mi volal zájemce o prohlídku. Chtěl jsem mu nabídnout termín začátkem příštího týdne, ale na ten měl bohužel naplánovanou dovolenou. Z jeho strany padla věta: ,,ale já to koupím...“. ,,To už jsem párkrát slyšel“, napadlo mě, ale raději jsem instinktivně překopal diář a vyrazil do Raspenavy. Hodina cesty tam, hodina prohlídka, hodina zpátky. Nicméně tentokrát se vše potkalo, a již po prohlídce jsem tušil, že máme vyhráno.

Kupující plánují bývalou zemědělskou usedlost předělat na rekreační areál pro děti a pobytové skupiny. Vzhledem tomu, že se ve stavebnictví pohybují, určitě svůj záměr zručně zvládnou.

+420 737 781 169 adam@rkcentrum.cz
Adam Zeman je fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 16. 3. 2015. IČO: 03892271

Webovou stránku vytvořil Tomáš Hájek, 2022.